UniHack Temišvar: Pupinov Izazov povezuje regiju. Udruženje Cirkuliranje sa ponosom ističe svoj doprinos ovogodišnjem međunarodnom programerskom takmičenju UniHack u Temišvaru, gde je povećan broj učesnika iz Srbije uz primetan uspeh naših timova. Najzaslužniji tome je upravo projekat Pupinov Izazov kao pokretač ovih aktivnosti.
UniHack je jedno od najpoznatijih takmičenja u programiranju, koje svake godine okupi preko 400 studenata iz cele Evrope. Organizatori ovog prestižnog događaja su AC Liga, Univerzitet Politehnika i Fakultet za automatizaciju i kompjutere iz Rumunije. Pored takmičarskog dela, događaj uključuje konferencije, radionice i umrežavanje, omogućavajući učesnicima da unaprede svoje veštine, prošire znanja i povežu se sa liderima iz industrije.
Ove godine, takmičenje je otvoreno konferencijom “Civilni aktivizam sreće digitalne inovacije”, koja je poslužila kao inspiracija za dalji rad učesnika. Kategorije takmičenja bile su usmerene na kreiranje tehnoloških rešenja s fokusom na društveno odgovorne projekte, pružajući studentima priliku da rade na inovativnim idejama sa praktičnom primenom. Više o tome iz vesti fakulteta ovde.
Uspeh timova iz Srbije
Učešće Srbije na UniHacku ove godine dodatno je osnaženo zahvaljujući ekipi junior mentora iz projekta Pupinov Izazov: Milice Jovičić, Žarka Hajdera i Despota Maksimovića, kao i učesnike Milana Markovića i Strahinju Pantovića. Njihov projekat vezan za praktične vežbe u fizici predstavio je savremeno rešenje koje je pobudilo pažnju žirija i publike.
Tim master studenata Fakulteta organizacionih nauka – Matea Lukić, Luka Krstić, Maja Miljanić, Pavle Gašić i Stefan Jovanović – ostvario je izuzetan uspeh sa projektom ExamDucky, koji je osvojio nagradu za najbolje AI rešenje: Best AI Project with Databricks Open Source. ExamDucky je inovativni sistem zasnovan na IoT tehnologijama, osmišljen za optimizaciju procesa polaganja ispita na fakultetima. Više o tome iz vesti fakulteta ovde.
Elektrotehnička škola „Nikola Tesla“ iz Pančeva takođe je dala svoj doprinos sa dve ekipe. Ekipa Serbian Delegation (Stefan Marić, Stefan Sofronijević, Stefan Mizdrak i Natalija Stojčić) takmičila se u kategoriji “Digital Administration”, dok je ekipa NoName (Nemanja Jović, Nikola Cvetković, Filip Pjević i Milica Davidović) predstavljala Srbiju u kategoriji “Unity in Community”.
Angažovanost, povezivanje i nova partnerstva na UniHacku
Tokom ovogodišnjeg UniHack takmičenja, svi članovi našeg tima bili su aktivno angažovani u pružanju podrške učesnicima i ostvarivanju značajnih kontakata. Pored direktne pomoći timovima iz Srbije, ovo takmičenje pružilo nam je priliku da se povežemo sa organizatorima događaja, profesorima i stručnjacima iz oblasti IKT-a, dodatno jačajući našu regionalnu mrežu saradnika.
Posebno bismo istakli nesebičnu podršku Radua Ticiua, partnera Cirkuliranju i jednog od vodećih eksperata u sferi neformalne edukacije u IKT sektoru. Njegovo iskustvo i saveti bili su neprocenjivi, a njegovo povezivanje sa ključnim akterima događaja dodatno je obogatilo naš rad i unapredilo saradnju sa UniHack zajednicom. Univerzitet Politehnika se pokazao kao dobar organizator koji se pobrinuo da odemo zadovoljni kući.
Saradnja sa akademskim i stručnim institucijama
Cirkuliranje i Fakultet organizacionih nauka nastavili su svoju uspešnu saradnju i na ovom događaju. Delegaciju FON-a organizovanu od strane prodekana Dušana Baraća, predvodili su mentori Tamara Naumović i Milica Simić, koji su pružili snažnu podršku timu studenata i pokazali kako sinergija akademskih i profesionalnih organizacija može značajno unaprediti rezultate i iskustva učesnika. Više o tome ovde.
Takođe, potvrdili smo odličnu saradnju sa Elektrotehničkom školom “Nikola Tesla” iz Pančeva, čiji su mentori Aurel Gava, Miloš Radonjić i Jelena Radović pružili neprocenjivu podršku svojim timovima. Njihovo učešće donelo je dodatnu vrednost ovom događaju, a ostvareni rezultati i iskustva učesnika predstavljaju značajan uspeh za zajedničke projekte.
Zaključak – UniHack 2024: Regionalna saradnja i inspiracija za budućnost
UniHack 2024 bio je mnogo više od takmičenja – pružio je priliku učesnicima da steknu znanja, razviju veštine i povežu se sa kolegama i liderima industrije iz regiona. Događaj je bio platforma za razmenu ideja, jačanje saradnje i inspiraciju za projekte poput Pupinovog Izazova. Ove saradnje nisu samo unapredile znanja učesnika, već su dodatno osnažile misiju promocije IKT obrazovanja i inovacija.
Cirkuliranje kao ključni partner
Udruženje Cirkuliranje, predstavljeno od strane Vladislava Petkovića i Gabriela Gašpara, aktivno je podržalo učesnike i učestvovalo u građenju kontakata sa organizatorima i mentorima. Svojim angažmanom, Cirkuliranje potvrđuje posvećenost razvoju regionalne saradnje i inovacija u ICT sektoru, otvarajući put za buduće uspešne inicijative.